YORUMSUZ...

  
   Baba olmak?
   Nedir baba?Kimdir ya da?Nasıl bir duygu haline sokar "babalık sıfatı kazanmış" erkeği?;Her erkek baba olmayı hakeder mi peki..Etmez değil mi?Etmemeli bencede..
   Baba değilim belki ama anneyim bende ve eşi benzeri bulunmaz bir babanında sahibiyim..Şanslıyım bu sebeplerden..Her evladında şanslı olmasını temenni ederim bu yönden canı yürekten..
  Baba sığınaktır benim gözümde..En zor zamanlarında kollarını açan,sırtını sıvazlayan,başını omzuna yasladığında huzur bulduğun,güven duyduğun yerdir..Baba koruyup,kollayandır sonra,düşmekten hiç korkmadan sırtını adamakıllı yasladığın bir limandır..Hiç ağlamaz ya babalar.. yavrusunun bir damla gözyaşıyla içlenen,gözünden akan yaşları belli etmeden silen,herdaim güçlü duran merhametli,vicdanlı,evladını canını hiçe sayacak kadar seven,"gerçek anlamda seven"sevmenin hakkını veren adamdır aslında baba..Dürüstlüğü,ahlaklı olmayı,iyi niyeti,hak yememeyi,hakkını yedirmemeyi,yardımı,sevgiyi,saygıyı en güzel değerleri güzellikleri fedakarca,analar gibi kendini unuturcasına evladına öğretendir sonra..Kafası esti mi gel kızım(oğlum) şöyle başbaşa çıkalım bi gezelim diyebilen,evladına yoldaş olan,arkadaş olan,sırdaş olan,evladıyla konuşmaktan,birlikte vakit geçirmekten hiçbir yerde olmadığı kadar mutlu olandır baba ..Evladını cesaretlendiren,yüreklendiren,verdiği uçsuz bucaksız değeri yavrusuna hissettirendir baba...Baba yavrusuna kucak dolusu sarılandır..Bağrına basan,herdaim evladının arkasında olan,doğrusunda yada yanlışında kapılarını herzaman ardına kadar açan sıcacık kucaktır..Yavrusunun hatasınıda,yanlışınıda sabırla karşılayandır..Hatasız insan kavramının olmadığının bilincinde olan,akıllı düşünen hatalardan,yanlışlardan ders çıkarmayı öğretendir..Baba kurduğu yuvanın kıymetini bilendir..Eşine değer verendir..Yuvasının huzuruna huzur katandır..Sarsıntılarda olsa kurduğu yuvayı dağıtmama cesaretini gösterendir..    
      Herkes baba olamaz bikere..Baba olmak yürek ister..Sorumluluk ister..Baba olmak vicdan ister ,merhamet ister, iyiniyet ister,sabır ister.. 
      Babalarımızı seçme şansına sahip değiliz ancak eşlerimizi seçme sansına sahibiz..Yanlış bir insanı eş olarak seçmek,hiç haketmeyen bir insanı belkide babalığa layık görmek demek..
     Seçimlerimizle varız bu hayatta..Seçimlerimiz hayatımızın aynası aslında..Nekadar doğru seçimler yaptım tartışılır ama doğru seçimlerle hayatımıza ayna tutmak umuduyla..
         

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder